Bihari Mihály professzor a Prima Primissima jelöltjei között

Nyilvánosságra hozták az idei év Prima Primissima-díj jelöltjeinek névsorát: a jelöltek között szerepel magyar tudomány kategóriában Bihari Mihály professor emeritus, az ELTE Állam- és Jogtudományi Kar Politikatudományi Intézetének oktatója, valamint magyar irodalom kategóriában Rónay László professor emeritus, az ELTE Bölcsészettudományi Kar Modern Magyar Irodalomtörténeti Tanszékének oktatója.

Bihari Mihály magyar jogász, politológus, egyetemi tanár, a politikatudományok akadémiai doktora. A magyar politológia-oktatás egyik megszervezője, a politikai rendszerek neves kutatója. 1999 és 2008, valamint 2010 és 2013 között az Alkotmánybíróság tagja, 2005–2008 között elnöke. 1994 és 1998 között országgyűlési képviselő. 1970-től tudományos gyakornokként dolgozott az ELTE Állam- és Jogbölcseleti tanszékén. 1973-ban kapta meg tanársegédi, 1975-ben adjunktusi kinevezését. Több éven át részt vett a kari tanács munkájában, majd 1980–1981-ben az ELTE egyetemi tanácsának volt a tagja. Ezt követően a Művelődési Minisztérium egyetemi és főiskolai főosztályának vezetője lett. 1985-ben tért vissza az egyetemre. 1984-ben létrehozta az egyetemen a politikatudományi csoportot: a csoport 1989-ben átalakult tanszékké, amelynek vezetőjévé nevezték ki. 1993-ban vette át egyetemi tanári kinevezését. A tanszéket, amely később intézetté alakult át, 1999-ig vezette. Emellett 1993-ban az ELTE ÁJK Politikatudományi Doktori Iskola alapító elnöke lett.

Bihari Mihállyal készített korábbi interjúnkat itt olvashatja.

Rónay László József Attila-díjas magyar irodalomtörténész, szerkesztő, kritikus, egyetemi tanár. 1956-1962 között az ELTE BTK magyar-latin szakos hallgatója volt. 1962-1970 között Bicskén általános iskolai oktató volt. 1970–1973 között a Petőfi Irodalmi Múzeum kézirattári és tudományos osztályának munkatársa és főmunkatársa volt. 1973–1991 között a Magyar Tudományos Akadémia Irodalomtudományi Intézetének modern magyar irodalom főosztályának tudományos főmunkatársa és tudományos tanácsadója volt. 1991–1998 között az Új Ember főszerkesztőjeként dolgozott. 1991–2007 között az ELTE egyetemi tanára. Kutatási területe többek között a 20. századi magyar irodalom, a Nyugat nemzedékei, a határon túli magyar irodalom, a spirituális líra, és a neokatolikus irodalom.

Prima Primissima-díjat Demján Sándor vállalkozó a Vállalkozók Országos Szövetsége (VOSZ) támogatásával alapította 2003-ban; célja „a magyar értelmiség eredményeinek megőrzése, a hazai tudomány, művészet és kultúra fejlesztésének pártoktól független erősítése”. Jelölteket a VOSZ elnöksége, megyei- és szekcióelnökei, a társadalmi tanácsadó testületének tagjai, a Prima Primissima Alapítvány kuratóriuma, valamint érdekvédelmi, érdekképviseleti és szakmai civilszervezetek állíthatnak.

A magyar irodalom kategória másik két jelöltje, Ács Margit és Vámos Miklós egyébként szintén az ELTE-n szerzett diplomát, ahogyan a magyar tudomány kategóriában jelölt Maróth Miklós is.

A Prima Primissima-díj összes idei jelöltjének listáját itt találja.

Forrás: elte.hu

2016.12.02.