Beszámoló az európai adásvételi jogi konferenciáról

2012. április 27-én nemzetközi konferenciára került sor az ELTE ÁJK szervezésében a közös európai adásvételi jog (ismert angol rövidítéssel: CESL)  tárgyában. A CESL napjaink egyik legfontosabb jogalkotási javaslata, melyet 2011 őszén terjesztett az Európai Bizottság a Tanács és az Európai Parlament elé.

A tervezetet több mint egy évtizedes előkészítő munka előzte meg, melyben helyet kaptak az európai jogtudomány jeles képviselői, valamint a rendelet által potenciálisan érintett csoportok, a fogyasztók, illetve vállalkozások is és egyébként széleskörű társadalmi konzultáció övezte. Ennek ellenére nem tudható biztosra, hogy a tervezet sikerrel elfogadásra talál-e a tagállamok és az európai parlamenti képviselők által.

A konferencián az Európai Bizottság képviselője részletesen bemutatta a rendelettervezet lényegi pontjait, az egyes megoldások mögött húzódó jogpolitikai döntéseket, valamint azt, hogy miért véli a Bizottság úgy, hogy a rendelet elfogadása esetén ténylegesen csökkentené a belső piac akadályait azáltal, hogy a felek által választható 28. szerződési jogi rezsimként jelenne meg határon átlépő tranzakciók esetében. Utalt rá, hogy a rendelet elsősorban a kis- és középvállalkozások valamint a fogyasztók esetében kíván majd segítségként szolgálni, ezért fő szabály szerint az ilyen szerződő felek közötti viszonyokban köthető ki.

Ezt követően a Jerzy Pisulinski a krakkói egyetemről, Jules Stuyck a leuveni egyetemről, Hugh Beale a warwicki egyetemről, Irene Kull a tartui egyetemről, valamint Király Miklós dékán, az ELTE egyetemi tanára tartottak előadásokat a tudomány képviselői nevében a rendelettervezet struktúrájáról, egyéb nemzetközi, uniós, nemzeti jogi instrumentumokhoz való viszonyáról, a kis- és középvállalkozások számára esetlegesen megjelenő előnyökről, valamint a jövőbeni kihívásokról. A délelőtti szekció levezető elnöke Vékás Lajos professzor úr, a második rész moderátora Harmathy Attila professzor úr volt.

A konferenciát jelentős érdeklődés kísérte, a hallgatóság kérdései az előadásokon említetteken felül további aspektusokra hívták fel a figyelmet és érdekes vitákhoz vezettek.

Képek a konferenciáról

A konferencia az „Önálló lépések a tudomány területén" TÁMOP-4.2.2/B-10/1-2010-0030 projekt keretében került megrendezésre.

2012.05.14.