Az ÁJK-n lefolytatott újabb fegyelmi eljárásról

Az ELTE ÁJK dékánja 2014. október 7-én fegyelmi eljárást kezdeményezett a 2013. évi jogász gólyatábor hat szervezője ellen azért, mert tudtak az ott elkövetett erőszakos cselekményről, de sem a hatóságokat, sem a Kar vezetését nem tájékoztatták. A Kar Hallgatói Fegyelmi Bizottsága 2014. október 21-én és november 4-én megtartott tárgyalás eredményeként 5 esetben meghozta a fegyelmi határozatokat, amelyekről Hack Péter, a Bizottság elnöke 2014. november 5-én adott ki közleményt.

A Fegyelmi Bizottság megállapította négy joghallgató felelősségét az egyetemen kívüli, az egyetemi hallgatói jogállással összeegyeztethetetlen, az Egyetem jó hírnevét súlyosan sértő magatartás elkövetésében, és ezért két hallgatót kizárt, egy hallgatót két félévre eltiltott a tanulmányai folytatásától, egy további hallgatót pedig megrovásban részesített. Az ötödik hallgatóval szemben megszüntették az eljárást, mivel nem követett el fegyelmi vétséget.

A fegyelmi büntetéssel sújtott hallgatók közül hárman az ELTE ÁJK HÖK vezetőiként voltak jelen a Kar hallgatói által 2013. augusztus 24–28. között Gyöngyösön megrendezett gólyatáborban. A fegyelmi vizsgálat megállapította, hogy a gólyatábor főszervezőinek tudomására jutott az a gyanú, hogy a táborban az egyik hallgatónő sérelmére bűncselekményt követhettek el. A legsúlyosabb büntetésben részesített hallgatóknak szervezőként szerepük volt az eset körülményeinek feltárásában és kezelésében (pl. videófelvétel visszanézése, szembesítés, döntés egy hallgató hazaküldéséről), de nem nyújtottak tőlük elvárható segítséget a feltételezett áldozatnak, nem tárták elé, hogy milyen jogi lehetőségek állnak rendelkezésére, nem segítették abban, hogy esetleg áldozatvédő szervezetek közreműködésével szakszerű tanácsadásban részesüljön. Bár tudtak az eseményekről, erről egészen 2014. október 3-ig nem tájékoztatták sem a Kar vezetését, sem rendőrségi bejelentést nem tettek.

A feltételezett elkövető ellen nem indult fegyelmi eljárás, mert a fegyelmi felelősség a felsőoktatási törvény alapján már elévült. Ugyanakkor a rendőrség elrendelte a nyomozást az ügyben, mivel a bűncselekmény elévülési ideje lényegesen hosszabb, mint a fegyelmi vétségé.

A teljes közlemény itt olvasható.

2014.11.05.