Sikeresen zajlottak az Orientációs Napok

2015. szeptember 29.

2015. szeptember 29. -

2015. szeptember 1. és 3. között nagy sikerrel zajlottak az Orientációs Napok az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán. A rendezvény legfontosabb célja az volt, hogy a hallgatók élményszerű és biztonságos módon ismerjék meg egymást, az intézmény oktatóit, ismereteket szerezzenek a jogi, politológusi és kriminológusi pályáról, az ELTE ÁJK által nyújtott lehetőségekről és mindezek alapján elgondolkodjanak azon, hogy ők mit várnak az egyetemtől. Ezen túl a Karon folyó oktatás alapértékeinek átadása is fontos elem volt, az ON egyik fő kérdése a jogászi szakma és társadalom kapcsolata, annak tudatosítása, hogy a jogászi munka mindig emberekkel és emberekért végzett munka, nem pedig puszta jogalkalmazás vagy hatalomgyakorlás. Fontosnak tartottuk annak tudatosítását, hogy a jogászi hivatás alapértékei az emberi jogok, az emberi méltóság és sokszínűség tisztelete, az elkötelezettség a demokratikus intézmények kialakítása és fenntartása mellett. Ezen túl a rendezvény célja az is volt, hogy a Kar fiatal oktatóinak intenzív bevonásával megteremtse a jó oktatói-hallgatói viszony, a közös munkához szükséges bizalom alapjait.

Az ON első napjának témája a közösség volt. Ennek a célkitűzésnek két szintje van: egyrészt a közösségépítés, vagyis az, hogy a diákok a mentorcsoportokban közös, jó élményeket szerezzenek, biztonságos, támogató környezetben érezzék magukat és elkezdjenek csapatként működni. Emellett fontos cél volt az, hogy lökést adjon a Kar demokratikus, az egyetemi polgároknak a döntéshozatali folyamatokba való bevonódásán alapuló közösségként való működésének. Ennek érdekében oktatók és hallgatók a csoportjaikban közös tréningen vettek részt. A délutáni program Budapest megismerése volt jogász szemmel. A hallgatók egy játékos sétán ellátogattak a jogi szempontból fontos intézményekhez, ezzel egyben megismerve a főváros közlekedési kihívásait is.

A második nap témája az ÁJK, mint tudásforrás volt. Ezen a napon plenáris és csoportos programokon a diákok a hivatásrendek különböző oldalaival találkoztak, és olyan fontos szakmai kérdésekkel szembesülnek, amelyek a munkájuk társadalmi hatásainak sokrétűségét példázták. Így foglalkoztak a nemzetiségekkel kapcsolatos jogi kérdésekkel, a menekültkérdéssel, a fogyasztókat védő jogi szabályozással, a fogyatékos emberek helyzetével, a nők munkaerőpiaci helyzetével, a párkapcsolati és szexuális erőszak témájával, a roma emberek helyzetével, az LMBTQ közösséggel kapcsolatos jogi kérdésekkel, valamint a vallás és jog kapcsolatával. Szűkebb körű beszélgetéseken, csoportjaikban is találkozhattak a hivatásrendek képviselőivel.

A záró nap a lehetőségekről szólt. A délelőtt során bemutatkoztak a diákszervezetek és az egyetemi intézmények. A diákok interaktív programokon vehettek részt, amelyeket a Karon működő tudományos diákkörök, szakkollégiumok, diákegyesületek és fontosabb kari szervezeti egységek szerveztek. A délutáni program Budapest megismerése jogász szemmel. A hallgatók egy játékos sétán ellátogatnak a jogi szempontból fontos intézményekhez, ezzel egyben megismerve a főváros közlekedési kihívásait is.

Az Orientációs Napok azt üzenték, hogy az ELTE ÁJK egy nyitott, befogadó intézmény, amit a hallgatók a magukénak érezhetnek, ahol kreatívan kibontakozhatnak. Ezt erősítették az esti programok is, délutánonként “elfoglalták” az Egyetem teret, lehetőséget adva a napi élmények megbeszélésére és annak kulturált megünneplésére, hogy a hallgatók az ország elsőszámú állam- és jogtudományi karára nyertek felvételt.

Az eseményen több száz elsőéves jogász, politológus és kriminológus hallgató vett részt, és az általuk kitöltött elégedettségi kérdőívek a program rendkívüli sikerességét tükrözik vissza.

Dr. Király Miklós dékán a szeptember 22-i Kari Tanács ülésén bejelentette, hogy figyelemmel az 5/2015. (VII.13.) sz. rektori-kancellári közös utasítás 2. §-ban foglalt jogkörére, úgy határozott, hogy a Kar 2016-ban is Orientációs Napokat fog szervezni az idei évben bevált szervezeti keretek között.

Az Orientációs Napok részletes beszámolója

Galéria: