Elhunyt Fehér József

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának vezetése a Jog- és Társadalomelméleti Tanszék munkatársi közössége nevében mély megrendüléssel tudatja, hogy dr. Fehér József nyugállományú vezérőrnagy, jogász és szociológus, az Állam- és Jogelmélet Tanszék, illetve Jog- és Társadalomelmélet Tanszék külső munkatársa (óraadó), életének 65. évében, 2015. október 17-én, hosszan tartó betegségben elhunyt.

Fehér József 1950. szeptember 29-én született Pécsett. Egyetemi tanulmányait a Pécsi Tudományegyetem állam- és jogtudományi karán folytatta, 1973-ban kapta meg a jogi diplomát. Jogászi pályáját hivatásos honvédtisztként a katonai közigazgatásban kezdte. 1986-ban szociológus diplomát szerzett az ELTE Bölcsészettudományi karán.

Jogászként egyre fontosabb feladatok és beosztások után HM Igazgatási és Jogi Főosztályának vezetője, majd kétszer is a minisztérium közigazgatási államtitkára lett. Jelentős szerepet játszott a jogállami követelményeknek, illetve a NATO csatlakozás feltételeinek megfelelő honvédelmi igazgatás megszervezésében. 2005-ben a köztársasági elnök a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztjével tüntette ki.

Fehér József értékes szakirodalmi munkásságot fejtett ki a közigazgatás-szociológia területén is. Az 1990-es évek végétől bekapcsolódott az akkori Állam- és Jogelmélet Tanszék munkájába, rendszeresen vezetett szemináriumokat, részt vett a vizsgáztatásban. Kurzusai a hallgatók körében nagy népszerűségnek örvendtek. Államelméleti óráinak sajátos értéke volt, hogy rávilágított a katonai-stratégiai gondolkodásnak az államelméletre gyakorolt hatására, valamint a fegyveres erők és a civil politikai hatalom viszonya különböző formáinak jelentőségére. Jogelméleti szemináriumait „A jogalkotás társadalmi összefüggései” címmel tartotta, ahol széleskörű társadalomelméleti ismereteit sikeresen kapcsolta össze a kodifikációs munkában szerzett tapasztalataival.

Fehér József nyugállományú vezérőrnagyot a honvédelmi miniszter a Magyar Honvédség Halottjává nyilvánította.

Temetésére 2015. november 19-én 11.15 órakor az Óbudai Temetőben kerül sor.

2015.11.16.