150 éves a Budapesti Ügyvédi Kamara – kiállítás ajánló

2025.03.11.
150 éves a Budapesti Ügyvédi Kamara – kiállítás ajánló
Február 21-től látogatható a Budapesti Ügyvédi Kamara és Magyar Nemzeti Múzeum közös kiállítása, amely a magyar ügyvédség történetét dolgozza fel.

A Magyar Nemzeti Múzeumban megtekinthető tárlat különlegessége, hogy a Budapesti Ügyvédi Kamara elnökének felhívására számos ügyvéd ajánlott fel a saját tulajdonában lévő tárgyakat, kordokumentumokat, amelyek a magyar ügyvédség történetéhez kapcsolódnak és amellyel most először találkozhat a közönség. A kiállítás tíz „szigete” a Magyar Nemzeti Múzeum Állandó Történeti Kiállításának termeiben kapott helyet és időrendben, a magyar történelem emlékezetes jogesetein keresztül ismerteti meg a látogatókat a magyar ügyvédség történetével.

A teremsoron végigsétálva a látogatók találkoznak a szegedi boszorkányperrel, megcsodálhatják a Lánchíd avatásának monumentális festményét, az 1848-49-ről szóló teremben pedig az ügyvédként is jeleskedő márciusi ifjak közül azokat mutatjuk be, akik, a szabadságharcban is részt vettek. A kiegyezést követő időből a korszak „sztárügyvédjének”, Eötvös Károlynak két kiemelkedő büntetőügyével ismerkedhet meg a közönség, itt mutatjuk be a tiszaeszlári vérvádat illetve a temesvári lottópert is.

A két világháború közötti időszakból két, nemzetközi sajtóvisszhangot kiváltó büntetőügyet ismerhetnek meg a látogatok: a botrányos frankhamisítási pert és Matuska Szilveszter perét, aki Magyarország történetének legvéresebb terrorista akcióját hajtotta végre a biatorbágyi viadukt felrobbantásával.

Az állandó kiállításunk holokauszttal foglalkozó termében a zsidó származású ügyvédek tragikus sorsára emlékezünk. A második világháborút követő sötét, kommunista diktatúra időszakból pedig a Nagy Imre és társai ellen folytatott koncepciós pert, illetve az 1957-1968 között zajló ún. martfűi rémhez kapcsolódó sorozatgyilkosság ügyét mutatjuk be.

Az Állandó Történeti Kiállítás tereiből kilépve az ügyvédség mindennapjaiba nyer betekintést a látogató a Budapesti Ügyvédi Kamara felhívására az ügyvédek által rendelkezésünkre bocsájtott személyes tárgyakon, dokumentumokon keresztül, amit a Magyar Nemzeti Múzeum fényképtárának rendkívül gazdag fotógyűjteménye egészít ki.

A kiállítás utolsó részében Dr. Ladányi Ármin, egykori neves szociáldemokrata ügyvéd- és politikus, majd 1945 után rövid ideig kamarai elnök élettörténetét, illetve a Rákosi-korszakban történt meghurcoltatását mutatjuk be személyes tárgyain, iratain és fényképein keresztül.

A kiállítás 2025. június 22-ig látogatható. Rendszeres tárlatvezetéseket is szervez a kamara, melynek időpontjairól itt lehet tájékozódni.

Forrás: Magyar Nemzeti Múzeum