18. német-magyar jogtörténeti csereszeminárium

2018.07.17.
18. német-magyar jogtörténeti csereszeminárium
Nagy sikerrel zárult az Augsburgi Egyetem Büntetőjogi Tanszékének és az Eötvös Loránd Tudományegyetem Magyar Állam- és Jogtörténeti Tanszékének közös szervezésében megvalósuló 18. német-magyar büntetőjog-történeti csereszeminárium, amelynek idén Augsburg városa adott otthont, 2018. július 12–15 között.

A hallgatói konferenciát Tordai-Lejkó Gábor, Magyarország müncheni főkonzula nyitotta meg, majd Dr. Matthias Rossi, az Augbsburgi Egyetem jogi karának dékánja köszöntötte a résztvetőket. Ezt követően Prof. Dr. Arnd Koch és Prof. Dr. Mezey Barna üdvözölték a hallgatókat.

A másfél napos esemény alatt a Magyar Állam- és Jogtörténeti Tanszék három doktorandusza (Losonczi Eszter, Mireisz Tímea és Rigó Kinga) tartotta meg előadását, míg az Augsburgi Egyetem részéről 10, magyar részről 6 hallgató (Kárász Marcell, Lehoczky Kristóf, Szabó András, Sziládi Péter, Vántus Boglárka és Vuncs Rajmund) ismertette kutatási eredményeit.

Előadásaik témái a következők voltak:

• dr. Losonczi Eszter: Die Rechte der Gefängnisinsassen in Ungarn gem. der Hausordnung von 1870
  • dr. Mireisz Tímea: Die Trennung des strafrechtlichen und des zivilrechtlichen Schadensersatzes in der ungarischen Rechtsgeschichte
  • dr. Rigó Kinga: Ein Vergissmeinnicht in der ungarischen Rechtsgeschichte – der erste Hochschulsatzungsentwurf von József Eötvös
  • Kárász Marcell: Das Sanktionensystem des Csemegi-Kodex
  • Lehocky Kristóf: Die Arbeitshäuser in Ungarn – der Weg zum Strafcharakter
  • Szabó András: Alternative Sanktionen in dem ungarischen Strafsystem – eine wirkliche Alternative?
  • Sziládi Péter: Die Arbeitsstrafen in Ungarn – eine Errungenschaft der Aufklärung?
  • Vántus Boglárka: Das Sanktionensystem des Strafgesetz-entwurfes von 1843
  • Vuncs Rajmund: Die Freiheitsstrafe in den Städten von Ungarn

A Festvortrag ebben az évben Prof. Dr. Arnd Koch részéről hangzott el, aki az esküdtbíráskodás németországi történetét ismertette.

Ezúton szeretnénk köszönetet mondani Koch professzornak a meghívásért, valamint neki és kollégáinak, Rebecca Heiß-nak és Daniel Rickernek a kiváló szervezésért; doktoranduszainknak és hallgatóinknak az izgalmas előadásokért!

Programfüzet

A csereszeminárium az Igazságügyi Minisztérium jogászképzés színvonalát emelő támogatásával valósult meg.