A doktori eljárások idegennyelvtudásra vonatkozó szabályainak változásai 2023 nyarától

2023.08.29.
A doktori eljárások idegennyelvtudásra vonatkozó szabályainak változásai 2023 nyarától
A felsőoktatási törvény, valamint a doktori szabályzatok módosításai nyomán a doktori képzés idegennyelvtudásra vonatkozó szabályai a következőképpen változtak.

A doktori eljárás megindításához egy középfokú (B2) komplex nyelvvizsgával kell rendelkezni, nem kell ezenfelül alapfokú nyelvvizsga is. Az Állam- és Jogtudományi Doktori Iskolában angol, német, francia, orosz, spanyol, olasz, latin, ógörög, kínai, japán, arab nyelvekből [ÁJDI SZMSZ 28/A. § (2) bekezdés], a Politikatudományi Doktori Iskolában angol nyelvből fogadható el nyelvvizsga [POLDI SZMSZ 28/A. §].

Ezzel párhuzamosan viszont az idegennyelvtudásra vonatkozó érdemi követelmények erősödtek:

A kutatóhelyi vitán meg kell győződni arról, illetve az előopponensek írásos értékeléseiben kifejezetten ki kell térni arra, hogy a disszertációban megjelennek-e a kutatási témára vonatkozó nemzetközi szakirodalom eredményei [KDSZ 35. § (1) bekezdés e) pont]. Ehhez kapcsolódik, hogy az előopponensek felkérése minden kutatóhelyi vitán kötelező, ez a kutatóhely vezetőjének feladata. Előopponens az lehet, aki a doktori eljárásban bírálói feladatokat láthat el.  

A nyilvános védésen a jelöltnek a max. 20 perces magyar nyelvű előadását követően idegen nyelven is össze kell foglalnia a kutatási eredményeit max. 10 percben [KDSZ 44. § c) pont].

A nyilvános védésen a jelölt a bírálóbizottságtól idegen nyelven is kaphat kérdést [KDSZ 44. § e) pont].

Az új szabályok 2023. június 27-én hatályba léptek, így az ezt követően indult doktori eljárásokban már alkalmazni kell őket. Ez vonatkozik azokra a doktoranduszokra is, akik a képzést korábbi szabályzatok, illetve jogszabályok hatálya alatt kezdték meg, ha rájuk nézve az új szabályok kedvezőbbek.

Emlékeztetőül:
Az EDSZ 97. § (1) bekezdése értelmében az a doktorandusz, aki az EDSZ 2016. szeptember 1-jei hatályba lépése előtt szerzett doktori képzésben abszolutóriumot, az EDSZ hatályba lépésétől számított 10 éven belül a doktori tanulmányaira való beiratkozáskor irányadó jogszabályok és szabályzatok rendelkezései szerint kezdeményezheti a doktori eljárás megindítását és a doktorjelölti jogviszony létesítését. Ez a határidő 2026. június 30.!
A doktori képzésre a 2016/2017-es tanévet megelőzően beiratkozott, de abszolutóriumot még nem szerzett hallgatókra vonatkozóan a fent előírt 10 éves időtartamot az abszolutórium megszerzésétől kell számítani.
A fenti határidőkön túl az ott megjelölt személyek is a doktori képzés nélkül komplex vizsgára jelentkezőkre irányadó szabályok szerint létesíthetnek doktorandusz jogviszonyt és szerezhetnek doktori fokozatot.