Balogh Karolina MTA SYLFF ösztöndíjban részesült

2019.12.06.
Balogh Karolina MTA SYLFF ösztöndíjban részesült
Balogh Karolina PhD-hallgatónk 10 hónapos ösztöndíjat nyert el az MTA-Ryoichi Sasakawa Fiatal Vezetők Ösztöndíja Alapítvány Multidisciplinary Studies for the Progress of Hungarian Economy and Culture programjának keretében meghirdetett pályázatra beadott kutatási tervével. Munkáját Dr. Inzelt Éva, a Kriminológia Tanszék adjunktusa témavezetése alatt, A fiatalkori bűnmegelőzés aspektusai, különös tekintettel a megelőző pártfogásra címmel végzi.

A SYLFF program elsősorban olyan kiemelkedő képességű, a társadalom- és humántudományok területén felsőfokú tanulmányokat folytató diákokat támogat, akik vezetői képességekkel rendelkeznek, és elkötelezettek, hogy helyi, nemzeti, regionális vagy nemzetközi szinten tegyenek a társadalmi problémák leküzdéséért. Ezért az ösztöndíjasok nem csupán szakmai kiválóságuk alapján kapják meg a támogatást, hanem vezetői képességük és a közjó előmozdítása iránti elkötelezettségük is szerepet játszik annak odaítélésében. Eltérően más ösztöndíjprogramoktól, a SYLFF program az ösztöndíjasok teljes szakmai pályafutása alatt lehetőséget kínál a kapcsolatépítésre és együttműködésre a kutatási és a szociális tevékenységek területén. Az ösztöndíjjal a kuratórium a fiatal kutatók tudományos fokozatszerzését kívánja elősegíteni. Előnyben részesülnek a nemzetközi beágyazottságú, korunk aktuális társadalmi és gazdasági problémáinak megoldását célzó kutatások. Az ösztöndíj nyertesei a konzorciumban részt vevő egyetemi vagy akadémiai kutatóhelyeken, témavezetők irányításával végzik munkájukat. 

Balogh Karolina, Inzelt Éva

Balogh Karolina PhD-kutatása során a fiatalkori bűnmegelőzés gyermekvédelmi intézményrendszerben való megvalósulási lehetőségét tanulmányozza. Kutatásában elsősorban azt szeretné megvizsgálni, hogy a gyermekvédelem intézményes működésében milyen bűnmegelőzési lehetőségek rejlenek, és ezek közül mit tud jelenleg megvalósítani, másodsorban pedig arra kíváncsi, hogy tapasztalható-e bármilyen gyakorlati együttműködés a bűnmegelőzés és a gyermekvédelem között. Kiemelt figyelmet szentel a gyermekvédelemben dolgozó szakemberek bűnmegelőzéssel és saját feladatvégzésével kapcsolatos attitűdjére is, hiszen az ő munkavégzésük a hatékonyság egyik kulcseleme. Doktori képzése első felében a kutatás elméleti kereteinek a kialakítására, a kutatási cél meghatározására, illetve a kutatási kérdések megfogalmazására törekedett. A kutatás a fiatalok bűnelkövetésével kapcsolatos elsődleges elméleti keretét a fejlődési kriminológia irányzata adja, azonban figyelembe veszi az elmélet kulturális kriminológia által meghatározott kritikáit is. A bűnmegelőzés elméleti rendszerezésében pedig a bűnmegelőzés háromszintű modelljét és a Tonry és Farrington-féle bűnmegelőzési tipológiát használja.