Kari sikerek a nemzetközi tárgyalási versenyen

2021.03.29.
Kari sikerek a nemzetközi tárgyalási versenyen
Az idén első alkalommal, online megrendezett The Transatlantic Negotiation Competition-ön karunk hallgatói a legjobb csapatmunkáért járó különdíjat (Best Teamwork) nyerték el.

A The Syracuse University College of Law Advocacy Honors Society és az Alternative Dispute Resolution Society of Queen’s University Belfast közös szervezésében került megrendezésre 2021. március 19–21. között az angol nyelvű megmérettetés. A tárgyalási verseny szervezőinek kifejezett célja az volt, hogy észak-amerikai egyetemek hallgatói mérkőzzenek meg nemzetközi hallgatókkal, ezzel elősegítve a kultúrák közötti megértést és az egymástól való tanulást.

Karunk az ICC Párizsban rendezett Nemzetközi Kereskedelmi Mediációs Versenyein az elmúlt években elért kiemelkedő eredmények alapján, meghívásos alapon került be a 24, a világ minden részéről érkező csapat közé. A csapat versenyző tagjai Hajas T. Boldizsár, Nagy Andrea joghallgatók és Papp Luca végzett joghallgató voltak, felkészítésüket dr. Inzelt Éva, a Kriminológia Tanszék adjunktusa és Horváth Dóra végzett joghallgató végezték. 

A verseny 60 perces ülésekből állt, ennek alkalmával minden csapatból két-két fő mérkőzött meg egymással. Az ülés egy ügyvédek közötti jogi tárgyalás szimulációja, amelynek során a felek célja az volt, hogy a fiktív jogesetekben megjelölt ügyfeleik érdekeit képviseljék, és olyan megállapodásra jussanak, amellyel elkerülik a peres úton történő vitarendezést. A tárgyalásszimulációk keretét adó esetleírások egyik része mindkét fél által ismert volt, és a tényállást írta le, ezen kívül pedig mindkét fél külön-külön kapott egy, az ügyfele bizalmas információit és érdekeit összefoglaló dokumentumot. 

A csapatunk első esetének alapját a Mars bolygón fellelhető űrkutatási területek két fiktív ország közötti megosztására irányuló konfliktusa alkotta. Az űrprojekt megvalósításához 8 darab kutatási zónán kellett osztozkodnia a csapat által képviselt „Warlorn” államnak és a Florida International Law School által képviselt „Ryanstan” államnak. A tárgyalás során a csapatunk célja az volt, hogy a politikai okokból – a bizalmas információnkban foglaltaknak megfelelően – fontosnak ítélt területeket megszerezze, emellett hogy a másik féllel a tudományos kutatásokra vonatkozó szabályokat meghatározzák, lehetőleg anélkül, hogy ehhez egy már létező nemzetközi egyezményhez kelljen csatlakoznia országunknak. A szimuláció során a csapatunk hatékonyan képviselte a jogesetben meghatározott érdekeit, és felépített jogi érveléssel támasztotta alá álláspontját.

Az ellenfél csapat szintén eredményesen képviselte érdekeit, azonban néhol ellenségesnek hatott a reakciójuk, amelyet a bírák is kiemeltek az értékelés során. A tárgyalásszimuláció keretében mindkét csapatnak sikerült valamennyi napirendi pontra kitérnie, és a konfliktusok jelentős részét meg tudtuk beszélni.

A második jogeset a „Bellissimo” elnevezésű, Michelin-csillagos, fine dining étterem, illetve a „Complete Foods” nevű élelmiszert és bort szolgáltató cég közötti konfliktust taglalta. A két vállalat közötti vita tárgya egy romlott borral kapcsolatos incidens volt, amely a rangos étteremben következett be, s amelynek áldozatai egy herceg és egy híres ételkritikus voltak. Az étterem a beszállító céget okolta az incidensért, és fel akarta mondani a két fél közötti, 10 éve fennálló szerződést. A tárgyalás során csapatunk a beszállítót képviselte, célunk az volt, hogy tisztázzuk a felelősség kérdését, rendezzük a kártérítés jogosságát és összegét, nem utolsó sorban pedig helyreállítsuk a két fél közötti partneri viszonyt. Legfőbb érdekünk a tárgyalás során az volt, hogy az étterem ne mondja fel a szerződést, hanem sikerüljön meggyőzni őket, hogy legalább 5 éves időtartamra, a szerződési feltételek megváltoztatása nélkül megújítsuk a szerződést. 

A versenyen az ellenérdekű felet a washingtoni Georgetown University diákjai képviselték. A szimuláció nagyon közvetlen és baráti hangulatban telt, és örültünk annak, hogy a másik fél is pozitívan és lelkesen áll hozzá a helyzethez, így megkönnyítve a kommunikációt. A hatvan perc alatt sikerült részletesen beszélnünk minden egyes témáról, emellett a bizalmas információnkban rejlő érdekeinket is elértük, hiszen végül 10 éves időtartamra sikerült megújítanunk a szerződést. Nagyon pozitív volt a bírák visszajelzése, megdicsérték a csapatmunkánkat, azt, hogy a tárgyalás elején tisztán és érthetően felvázoltuk az álláspontunkat, és rögzítettük az általunk javasolt napirendi pontokat, illetve azt is kiemelték, hogy részletesen rákérdeztük egyes háttérinformációkra a konfliktus tisztázása érdekében.

Óriási siker és büszkeség, hogy a világ minden pontjáról részt vett 24 egyetem közül az ELTE csapata hozhatta el alegjobb csapatmunkáért járó különdíjat (Best Teamwork).