Kutatók Éjszakája az ÁJK-n

2017. szeptember 29. 18:00 - 00:00
ELTE ÁJK (1053 Budapest, Egyetem tér 1–3.)
2017. szeptember 29. 18:00 - 00:00
ELTE ÁJK (1053 Budapest, Egyetem tér 1–3.)
Szeretettel várunk minden kedves érdeklődőt a Karunk programjaira! Minden programunk ingyenes, és az este folyamán egyszer kerül bemutatásra. A férőhelyek biztosítása érdekében regisztrációt kérünk a konferencia@ajk.elte.hu címre.
A bűn nyomában a századforduló Budapestjén
Időpont: 18.00 – 19.30
Helyszín: Aula Magna (I. emelet)
A programot vezetik:
A Kriminológiai Tanszék PhD-hallgatói
A program során a Kriminológiai Tanszék PhD-hallgatói beszélgetnek Perényi Rolanddal, „A bűn nyomában” c. könyv szerzőjével a századforduló Budapestjének bűnözéséről kriminológus, történész és jogász szemmel.
A Perényi-könyvben található társadalomtörténi elemzéshez a Tanszék doktoranduszai közül kutatási témáik alapján többen is tudnak kapcsolódni, ennek kapcsán ismertetik a saját kutatási eredményeiket, és párhuzamot vonnak a századfordulós és a mai bűnözési kép és jelenség között.
A könyv rövid, elektronikus kivonata ezen a linken olvasható.
Kizárólag a szabályok miatt működik jól egy jogrendszer?
Időpont: 19.00 – 20.00
Helyszín: I. tanterem (I. emelet 106.)
A programot vezetik:
dr. Fekete Balázs adjunktus, Jog- és Társadalomelméleti Tanszék
Dr. Fleck Zoltán egyetemi tanár, Jog- és Társadalomelméleti Tanszék
Az interaktív program a magyar jogi kultúra jellemzőivel foglalkozik. Középpontjában az a kérdés áll, hogy a jogszociológia eszközeivel – fogalomkészlet, elméleti háttér és statisztikai elemzés – mit tudhatunk meg a lakosság joggal kapcsolatos attitűdjeiről és mi következik mindezekből.
A következő kérdéseket és problematikákat szeretnénk közérhető(bb) módon bemutatni:
- Mi az a jogi kultúra, és miért fontos a jogrendszer működése szempontjából?
- Vajon a jog befolyásolja „az emberek” cselekvéseit, vagy „az emberek” formálják „saját képükre” a jogi szabályokat?
- Működhet-e a hatékonyan a jogrendszer „az emberek” támogatása nélkül? Mi az a „fél-autonóm társadalmi mező”, és mi ennek a jelentősége a jog működésénél?
- Létezik-e valamiféle általános jogtudat? Mit tudnak egyáltalán „az emberek” jogról?
- Meg lehet-e statisztikai módszerekkel mérni „az emberek” jogismeretét és „jogi attitűdjeit”? Hol a határa ennek a megismerési módszernek?
- Léteznek-e jogállami attitűdök?
A tárgyalóterem pszichológiája
Időpont: 19.40 – 21.10
Helyszín: Aula Magna (I. emelet)
A programot vezetik:
Grád András egyetemi docens, Jog- és Társadalomelméleti Tanszék
László Noémi, a Kar tanácsadó pszichológusa
Mi történik igazán egy tárgyaláson? Kik és hogyan befolyásolják a kimenetelt? Milyen kérdésekkel, dilemmákkal találkozhat egy bíró? A Jogpszichológia Kör közreműködésével szerepjáték és interaktív workshop során láthatunk élethű példát egy jogeset tárgyalásából. Az előadás és beszélgetés is segítenek jobban megfigyelni és értelmezni a jogi eljárásokat befolyásoló mögöttes folyamatokat.
Jog és politika a Trónok harca világában
Időpont: 21.30 – 23.00
Helyszín: Aula Magna (I. emelet)
A programot vezetik:
dr. Hoffman István egyetemi docens, Közigazgatási Jogi Tanszék
dr. Kisteleki Károly adjunktus, Római Jogi és Összehasonlító Jogtörténeti Tanszék
dr. Tóth Csaba adjunktus, Politikatudományi Intézet
Napjaink egyik legnépszerűbb televíziós sorozata a Trónok harca, amelynek rendkívül összetett a világa. Ez a világ azonban nem csak a sárkányokról, a Másokról, a véres csatákról szól. Ennek a világnak összetett jogi és politikai rendszerei is működnek, amely sok tekintetben a középkor világát idézi meg.
Az eseményen az ELTE ÁJK három oktatója áttekinti, hogy milyen politikai, jogtörténeti és közjogi vonatkozásai vannak a Tűz és Jég világának. Ha érdekli a Vörös Nász jogi háttere, ha kíváncsi arra, hogy ki és milyen alapon formálhat igényt a Vastrónra, ha érdekli a Hét Királyság felépítése és államrendszere, ha tudni akarja mire is jó a Király segítője, s hogyan jelennek meg a rendi gyűlések ebben a világban, akkor ezen az eseményen a helye!
A közönség bevonásával zajló beszélgetésen a Trónok harca leginkább aktuális kérdéseit vizsgáljuk meg – a politikatudomány, a jogtörténet és a közjogtudomány szemüvegén keresztül.
Az autokrácia és a totalitárius állam kialakulásának problematikája – „A hullám” című film segítségével
Időpont: 23.00 – 24.00
Helyszín: ELTE Aula Magna (1053 Bp., Egyetem tér 1-3., I. emelet)
A programot vezeti:
dr. Zsidai Ágnes habilitált egyetemi docens, Jog- és Társadalomelméleti Tanszék
Meghívott vendég:
Erős Ferenc szociálszpichológus, az MTA doktora, professor emeritus (Pécsi Tudományegyetem)
A Jog-és Társadalomelméleti Tanszék Társadalomelméleti Olvasóköre immár hetedik szemeszterét kezdi meg. A kislétszámú, négyórás, hagyományos didaktikai módszerek alkalmazásától eltérő utat választó szeminárium célja, hogy paradigmatikus értékű társadalomtudományi – így etikai, szociológiai, filozófia, jogelméleti, nyelvtudományi, történelemelméleti és irodalmi – szövegeket hermeneutikai és fenomenológiai aspektusból dolgozzon fel. A referáló hallgató(k) prezentációjára reagálva-reflektálva, a témavezető csoportvezető tanár, esetenként meghívott vendég segítségével − társadalmi és elmélettörténeti szempontból, illetve az alkotó személyiségének, életútjának tükrében − a csoport tagjai együtt, kérdésfelvetésekkel, asszociációkkal, különböző értelmezésekkel próbálják felkutatni a művek keletkezésének körülményeit, értelmét, jelentését és hatását.
Az idei Kutatók Éjszakáján kísérletet teszünk egy napjainkban világszerte újra aktuálissá vált veszély, az autokrácia és a totalitárius állam kialakulásának problematikájába való bepillantásra, egy igaz történet alapján készült, „A hullám” (Die Welle) című immár kultfilmnek számító német filmdráma segítségével.
Ajánlott művek:
Indavideo (a teljes fillm)
Todd Strasser: A hullám. Atheneum, Budapest, 2008.
George Orwell: 1984. Európa Könyvkiadó, Budapest, 2014.