Új generációs Erasmus+ program az ELTE ÁJK-n

2023.04.04.
Új generációs Erasmus+ program az ELTE ÁJK-n
A digitalizáció témakörével foglalkozó ERASMUS+ BIP szeminárium valósult meg Karunkon a Munkajogi és Szociális Jogi Tanszék szervezésében.

Az Erasmus+ Blended Intensive Programs (BIP) az Erasmus+ program új programgenerációja (2021–2027), ami különösen az ún. vegyes intenzív programokat támogatja. Ezek lehetővé teszik a felsőoktatási intézmények csoportjainak, hogy közösen dolgozzanak ki mobilitási tanterveket.  

Közel egy éves előkészítés előzte meg a március 20-tól 31-ig tartó szemináriumot. A programhoz nélkülözhetetlen koordinátori szerepet vállalta az ELTE, és kezdeményezésünkre került megkötésre az ún. Erasmus+ Programme Multilateral Inter-Institutional Agreement a Padovai Egyetemmel, a Madridi III. Károly Egyetemmel és a Reimsi Champagne-Ardenne Egyetemmel. A szeminárium az Erasmus+ BIP szabályai szerint 20-20 tanítási órás online és jelenléti képzésből állt. A tanrend a szemináriumon oktatóként is résztvevő Andrea Sitziaval (Padova), Fabrice Rose-al (Reims) és Daniel Pérez del Pradoval együttműködésben állt össze, akik összesen 24 hallgatót hoztak el Budapestre.  

Az online részben előadások hangzottak el többek között a digitalizáció foglalkoztatásra és a munkaügyi kapcsolatokra gyakorolt hatásairól, a távmunkáról, a mesterséges intelligenciáról és összehasonlították a francia, a magyar az olasz és a spanyol munkajogi szabályozás meghatározó jellemzőit. A 11 előadó között szerepeltek a Munkajogi és Szociális Jogi Tanszék oktatói is, Petrovics Zoltán (adjunktus), valamint Fábián Aliz és Havas Bence PhD-hallgatók. 

A kurzus Budapesten lezajlott részében törekedtek az elmélet és a gyakorlat egyensúlyának biztosítására. Előadások hangzottak el például a munkavállalók megfigyeléséről (Óváry-Papp Nóra, ügyvéd), a munkavállalók interneten közzétett véleménynyilvánítási jogát korlátozó bírói gyakorlatról (Halmos Szilvia, bíró) és digitális átalakulásról az emberierőforrás gazdálkodásban (Jagudits Ákos, HR manager). Az Egyetem falai közül kilépve, a résztvevők ellátogattak a Vasas Szakszervezethez, ahol az előadás a munkavállalók szemszögéből mutatta be a digitalizáció hatását foglalkoztatásuk feltételeire. Erről a Magyar Telekom székházában munkaadói optikán keresztül szemlélve hallgathattak prezentációkat. Reményt ad a folytatáshoz, hogy a szemináriumot a résztvevők értékelésével fejeztük be, ami – a vélemények ismertetését követően – vastapssal zárult. 

A szeminárium nemzetközi oktatási-szervezési feltételeinek biztosítását Rozsnyai Krisztinának, Karunk nemzetközi ügyekért felelős dékánhelyettesének, Szabó Brigittának, a Nemzetközi Iroda vezetőjének és Werner Zsófiának, az idegen nyelvű részképzések koordinátorának köszönhetjük. A vendégek fogadásában, az oktatásszervezésben és az idegenforgalmi programok előkészítésében dr. Némethné Vargha Krisztina, a Munkajogi és Szociális Jogi Tanszék előadója vállalt meghatározó feladatokat. 


A beszámolót Dr. Horváth István tanszékvezető, habilitált egyetemi docens készítette.