Szabó István: Bizalom

Szabó István: Bizalom
11/09

2022. november 09. 18:00

ELTE ÁJK A/1-es gyakorló (1053 Budapest, Egyetem tér 1-3., fszt.)

11/09

2022. november 09. 18:00 -

ELTE ÁJK A/1-es gyakorló (1053 Budapest, Egyetem tér 1-3., fszt.)


Folytatódik az NFI Egyetemi Filmklub elnevezésű vetítés- és beszélgetéssorozat. Az ELTE minden karáról várjuk az egyetemi polgárokat, és az ELTE alumnusait is.

Szabó István kevésbé ismert, talán legintimebb filmje ez, melynek lélekábrázolása bergmani mélységekig hatol. Az 1979-es alkotás a vészkorszakról szól, de mint a szocializmus legjobb filmjei, arról a rendszerről is sokat mond, amelyben készült. Szabó a nyilasok előli bujkálásba azt az átható szorongást sűrítette, amit a besúgókkal teli szocializmusban is átéltek az emberek: mindenki gyanús, senkiben sem lehet megbízni, mert bárki feljelentheti az embert. A Bizalom elsősorban egy szívszorító film a háború alatti szerelemről, amelyben a szeretők közt fellángoló érzelmek és féltékenységi játszmák a különleges körülmények miatt még élesebben merülnek fel.

Kivel beszélgetünk utána:
A film egyik főszereplőjével, Bánsági Ildikóval, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Jászai Mari-díjas magyar színésznővel, aki a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja. Valamint Kisteleki Károly jogtörténésszel, a Római Jogi és Összehasonlító Jogtörténeti Tanszék adjunktusával.

Tombol a második világháború, amikor Katát a moziból kifelé jövet egy rejtélyes férfi állítja meg: ne menjen haza, házkutatást tartanak náluk a nyilasok. Férje a baloldali ellenállás fontos alakja, a mozgalom így róla is gondoskodik, és egy külvárosi házban szállásolja el, ahol a szintén álnéven rejtőzködő János feleségeként kell élnie. Az egy fedél alá kényszerült bujdosók eleinte bizalmatlanok egymás iránt, lassan azonban szerelem szövődik közöttük.
A film időtartama: 115 perc

A korlátozott férőhelyek miatt előzetes regisztrációt kérünk a filmklub vezetőjénél, Rácz Annánál, anna.racz@ajk.elte.hu e-mail címen, egyetemi hallgatók esetén Neptun-kódot is kérünk. Az eseményt jelenlegi és volt ELTE-s polgárok (hallgatók, oktatók, dolgozók látogathatják).

Facebook-esemény