2017. június 28. szerda

International Symposium

On the 28th of June 2017 the Faculty of Law of ELTE University - in cooperation with the Embassy of Canada - organises an international symposium on the occasion of Canada's 150th Anniversary of Confederation.

The symposium focuses on the question 'What can Central and Eastern Europe learn from the development of Canada's constitutional system?'. The keynote speakers are Professor Jeremy Webber, Dean of the Law Faculty of University of Victoria and Professor Richard Albert, professor of Boston College Law School.

Program
.:   Portálkezelői menü  •   Tartalom módosítása  •  Utolsó módosítás: 2017.06.12.   :.