Sajtóközlemény az ELTE ÁJK 2013-as gólyatáborában történtekről

A 2013-ban az ELTE jogi kari gólyatáborban történtek miatt a mai napon feljelentést tettem szexuális erőszak és kábítószer birtoklása bűntettének gyanúja miatt. Az áldozat védelmében és a továbblépés érdekében biztosítjuk a hivatalos eljárásokban a sértett jogi képviseletét, az egyetemen működő pszichológiai és áldozatsegítési támogatást, valamint tanulmányainak folytatásához kiemelt segítséget nyújtunk.

Intézkedtem arról is, hogy fegyelmi eljárás induljon a hallgatói önkormányzat azon vezetői ellen, akik jelen voltak a tavalyi gólyatáborban, tudomással bírtak erről, és a mai napig nem tájékoztatták a cselekményről a rendőrséget valamint a kari vezetést. Elfogadhatatlan, hogy a HÖK a hallgatást választotta, és ezzel akadályozta a felelősségre vonást.

A kari Hallgatói Önkormányzat működését a mai nappal felfüggesztettem. Gólyatábor szervezéséhez a jövőben nem járulok hozzá, az elsőéves hallgatók egyetemi beilleszkedését más közösségi programokkal fogja a kar elősegíteni. Halaszthatatlan a hallgatói érdekképviselet jogköreinek és működésének átfogó újragondolása is.

Szeretném remélni, hogy nincs több hasonló eltitkolt eset. Ha mégis lenne ilyen, akkor mindent elkövetünk azért, hogy ez mihamarabb és teljes körűen ismertté váljon. Ezért létrehozunk egy online felületet, amely megteremti annak lehetőségét, hogy a kar vezetése számára – anonim módon – bárki megírhassa, ha zaklatásnak vagy bűncselekménynek lett áldozata.

A kar és az egyetem közvéleményét megrázták a bűncselekmény gyanújáról szóló hírek. A szexuális erőszak szégyenteljes bűncselekmény, de elfogadhatatlan a szexuális zaklatásnak minden formája, és káros egy olyan hallgatói kultúra is, ami a szexualitást bántóan – és különösen a lányokra nézve megalázóan – előtérbe helyezi.
Meggyőződésem, hogy hallgatóink többsége elutasítja az effajta megnyilvánulásokat.

2014. október 3.
Dr. Király Miklós s.k.