MUNAPEST 2015

2015. április 17.

2015. április 17. -

A 2014-es évben a BIMUN (Budapest International Model United Nations) konferencia egyetemi részének az ELTE ÁJK adott otthont, mely így közel 150 résztvevőt tudott befogadni a 300 gimnazista mellé. A BIMUN konferencia a 2014-es szervezés után úgy döntött az IDSA (International Diplomatic Student Association) közösen, hogy megszünteti egyetemi részét, és annak megvalósítását teljes egészében az IDSA-re bízza. Így BIMUN 2015 helyett a MUNAPEST konferencia kerül megrendezésre az IDSA szervezésében 2015. április 17-20. között.

A több, mint 150 fős eseményre a világ minden pontjáról, Ausztráliától egészen Algériáig érkeznek egyetemisták, hogy közösen éljék át az MUN által nyújtotta élményeket. A MUNAPEST során a delegáltaknak 5 bizottság egyikében (Biztonsági Tanács,Gazdasági és Szociális Tanács, Menekültügyi Főbiztosság, Európai Unió Tanácsa,Nemzetközi Bíróság) kell más delegáltakkal együttműködniük, miközben minden igyekezetükkel azon vannak, hogy az általuk képviselt állam érdekeit akár mások ellenében is érvényesíteni tudják.

Magyarországon először a MUNAPEST-en lesz a delegáltaknak lehetőségük kipróbálni az “Interconnectivity MUN”-t. A konferenciák ezen fajtájában sokkal szorosabb az együttműködés a különböző bizottságok között. A bizottságok által tárgyalt témák mind egy központi, megoldásra váró válsághelyzet köré épülnek, mely jelen esetben a Közel-Keleten kialakult konfliktushelyzet. Ugyanakkor fontos szempont, hogy a különböző bizottságok –adott jellegükből fakadóan - más és más aspektusból közelítsék meg a problémát. A konferencia így sokkal dinamikusabbá válik, nagyobb aktivitást követel a delegáltaktól, illetve sokkal reálisabb képet ad a valóságban működő összetett döntési mechanizmusokról. A MUNAPEST számára központi értéket jelent a tudatosság. Olyan aktuális problémákra hívja fel a figyelmet, melyek nem mindig jutnak elég hangsúlyos szerephez a köztudatban. A MUN konferenciák során kialakuló nemzetközi közösség mára egy egész világot behálózó kapcsolati rendszerré nőtte ki magát.

www.idsa.hu/munapest