SozialMarie díjat kapott a BAGázs Jogklinika Projektje

SozialMarie díjas lett a BAGázs Jogklinika Projektje, melynek vezetője Kovács Krisztina, az ELTE ÁJK Kriminológiai Tanszékének PhD-hallgatója.

A SozialMarie a legrégebbi európai társadalmi inovációs díj, amely 2005 óta minden évben 15 kitűnő társadalmi innovációt díjaz. Az összesen 54.000 euro értékű pénzbeli elismerés mellett a SozialMarie mindenekelőtt nyilvánosságot biztosít olyan projekteknek, amelyek új megközelítésmódokkal innovatív válaszokat adnak társadalmi kihívásokra. A bírálati szempontok között mindenekelőtt a társadalmi problémák újszerű megoldása, a célcsoport elérése és a hatékony megvalósítás szerepelnek. Vagyis a SozialMarie a jó és hatékony társadalmi innovációk elsőosztályú minősítése. A díj kitüntetés, a teljesítmény elismerése, és nem rászorultságalapú támogatás. Célja, hogy szorosabbra szője a társadalmi innovációk hálózatát, és párbeszédet kezdeményezzen a társadalmi innováció témájáról. Május 1-én, vasárnap immár tizenkettedik alkalommal részesült 15 társadalmi innováció a SozialMarie díjban, köztük a BAGázs Jogklinika Projektje, melyet 2000 euróval tüntetett ki a szakmai zsűri.

A BAGázs Jogklinika Programjáról:

A BAGázs Közhasznú Egyesület Jogklinika Programja a bagi romatelepen élőknek nyújt jogi segítséget és adósságkezelő szolgáltatást. A jogon kívüli helyzettel foglalkozunk, ami elsősorban adósságcsapdát, illegális életvitelt, hátrányos megkülönböztetést és a teljes jogú társadalmi tagság elvesztését jelenti. Elsődleges célunk, hogy joghallgató önkéntesek aktív közreműködésével segítsük a jogi helyzet rendezését és a legális életvitel kialakítását, majd személyes és csoportos támogatással megtartsuk a telepi romák ez irányú elkötelezettségét, mindezzel párhuzamosan hassunk a helyi intézményekre, a romatelep közvetlen környezetére és általuk a többségi társadalomra. A Program módszertanában egy speciális helyzetben (jogon kívüliség) ötvözzük a mentorprogramok fejlesztő szemléletét a jogklinikák gyakorlatorientáltságával, így erősítsük a résztvevők jogtudatosságát, felelősségvállalásra és érdekképviseletre tanítunk és motiváljuk az embereket jövőjük alakítása iránt. Az elmúlt 3 félévben 52 joghallgató teljesítette sikeresen az aktív telepi jelenlétet megkövetelő jogi segítségnyújtó kurzust, a hozzá kapcsolódó adósságkezelő csoport pedig ma már a telepiek háromnegyedének állandó tagságával működik. A BAGázs egyik legfontosabb alapelve, hogy nem a telepiek helyett dolgozunk, hanem a telepiekkel együtt. Ezáltal megtanítunk felelősséget vállalni, ezáltal motiválunk, és ezáltal segítjük elő az integrációt. A Programban az egymástól tanulás (pl.: joghallgatók és telepi ügyfelek között) és az együttműködések kialakítása (pl.: a telep és a helyi önkormányzat között) a kétoldalú empátia és felelősségvállalás szem előtt tartásával zajlik. A helyeik és az önkéntesek aktív részvételével valósítjuk meg a projektelemeket, akik nemcsak egyszeri, hanem hosszú távú elköteleződést vállalnak (olyan telepiek is, akik korábban nem vettek részt a BAGázs más programjaiban).

A SozialMarie zsűrijének értékelése:

Ha elfogytak az aszfaltozott utcák, a folyóvíz, a csatornarendszer és lényegében kihunyt a közvilágítás, akkor megérkeztél a Bag-széli romatelepre. A BAGázs sokrétű és fáradhatatlan, innovatív munkát végez itt. Olyan cégeket, mint a Prezi-t vesz rá arra, hogy kártyás villanyórákat szereljen fel. Visszaadja a helyi romák hitét a jogszerű életben, amelyen közösen érdemes dolgozni; és meggyőzi az áramszolgáltatót arról, hogy megéri gyümölcsfákat ültetni. Sőt mi több, rábeszélésre a helyi önkormányzat képviselői kijárnak a telepre és megbeszéléseket tartanak a romákkal a közösségi konténerben; és a falubeli nem romák újra visszaköszönnek.

2016.05.13.