Nemzetközi Magánjogi és Európai Gazdasági Jogi Tanszék

Jean Monnet Centre of Excellence

 

A Tanszék 2001-ben nyerte el az Európai Bizottságtól a megtisztelő Jean Monnet Centre of Excellence címet, amely elismeri az elmúlt évtizedben elért eredményeket az európai integráció oktatásában és kutatásában, valamint a Tanszékhez kapcsolódó Európai Dokumentációs és Kutatási Központ működtetését, amely Magyarországon először ehhez a tanszékhez kapcsolódva alakult meg. A későbbi tanszéki Jean Monnet központ az Európai Bizottság pénzügyi támogatásával 2009-ben elindította a Central European countries after and before accession- possible ways of cooperation at regional level elnevezésű, kétéves kutatási programját. A program célja annak megvizsgálása, hogy a 2004-ben és 2007-bena majdnem teljes gazdasági, politikai és jogi felkészülés után az Európai Unióhoz csatlakozott államokban egyes jogterületek milyen irányba fejlődtek, miképpen birkóztak meg ezen államok az EU-jog kihívásaival, valamint hogy hogyan tanulhatnának egymás tapasztalataiból, illetve hogy az EU-jog oktatása miképpen erősíthető helyi és regionális szinten. A kutatási program középpontjában ennek megfelelően a gazdasági társaságok joga, a versenyjog, nemzetközi magánjog, a személyek szabad áramlása, családi és bevándorlási jog, fogyasztóvédelem egyes kérdései, valamint az európai kultúra sokszínűségének vizsgálata áll. Továbbá, különös hangsúly esik a kisebbségi, valamint a kulturális sokszínűség kérdéseinek kutatására. A projekt keretei között 2011. április 28-29-én nemzetközi konferenciát tartottunk Central and Eastern European countries after and before the accession- Possible ways of cooperation címmel.

Egy másik nemzetközi konferencián került a közös európai adásvételi jog (angol rövidítéssel: CESL) fejlődésének bemutatására. A CESL tervezetét több mint egy évtizedes előkészítő munka előzte meg, melyben helyet kaptak az európai jogtudomány jeles képviselői, valamint a rendelet által potenciálisan érintett csoportok, a fogyasztók, illetve a vállalkozások is és egyébként széles körű társadalmi konzultáció követte.

A konferencián az Európai Bizottság képviselője részletesen bemutatta a rendelettervezet lényegi pontjait, az egyes megoldások mögött húzódó jogpolitikai döntéseket, valamint azt, hogy miért véli a Bizottság úgy, hogy a rendelet az elfogadása esetén ténylegesen csökkentené a belső piac akadályait azáltal, hogy a felek által választható 28. szerződési jogi rezsimként jelenne meg a határon átlépő tranzakciók esetében. Utalt rá, hogy a rendelet elsősorban a kis-és középvállalkozások, valamint a fogyasztók esetében kíván majd segítségként szolgálni. Ezt követően Jerzy Pisulinski a krakkói egyetemről, Jules Stuyck a leuveni egyetemről, Hugh Beale a warwicki egyetemről, Irene Kull a tartui egyetemről, valamint Király Miklós dékán, az ELTE egyetemi tanára tartottak előadásokat a rendelettervezet struktúrájáról, egyéb nemzetközi, uniós nemzetközi jogi instrumentumokhoz való viszonyáról, a kis-és középvállalkozások számára megjelenő előnyökről, valamint a jövőbeli kihívásokról. A délelőtti szekció elnöke Vékás Lajos professzor úr, a második rész moderátora Harmathy Attila professzor úr volt. A konferenciát jelentős érdeklődés kísérte.

2014. április 12-én, csatlakozásunk 10. évfordulóján nemzetközi konferenciát szervezett a Kar, valamint a Jean Monnet Centre of Excellence EU 10-Conference on the occasion of the 10th anniversary of Hungary’s accession to the EU címmel. Király Miklós professzor megnyitója után Martonyi János, hazánk külügyminisztere tartotta meg nyitó előadását. A konferencián előadást tartott Koen Lenaerts bíró, a luxemburgi Európai Bíróság elnök-helyettese, valamint Juhász Endre, az Európai Bíróság bírája. Az előadók között üdvözölhettük Professzor Stanislaw Soltysinskit, Harmathy Attilát, Ewoud Hondiust, Peter- Christian Müller-Grafot, Bénédicte Fauvarque- Cossont, és Professzor Hugh Beale-t.

 

További információ

2016.01.18.