Nemzetközi Magánjogi és Európai Gazdasági Jogi Tanszék

Perbeszédversenyek

Nemzetközi perbeszédversenyek (moot courtok)

European Law Moot Court Competition (ELMC Moot Court)

A European Law Moot Court Competition az egyik legrangosabb, az Európai Unió jogával és az Európai Unió Bírósága előtt folyó eljárással kapcsolatos verseny. Az ELTE ÁJK 1995 óta vesz részt a European Law Moot Court perbeszédmondó versenyen, a regionális döntőkbe eddig minden alkalommal kikerült, a regionális forduló második napjára eddig négy ízben jutott tovább. Felkészítők: Dr. Erdős István (2002 – 2006), Dr. Somssich Réka, Dr. Szabados Tamás (2007 - ) 

Willem C Vis International Commercial Arbitration Moot Court (Bécs) / Willem C Vis EAST International Commercial Arbitration Moot Court (Hong Kong)

Az UNCITRAL egykori főtitkáráról, Willem C. Visről elnevezett verseny az egyik legrangosabb nemzetközi perbeszédverseny. Fő szervezői a Pace Egyetem (USA) Nemzetközi Kereskedelmi Jogi Intézete, a Bécsi Jogi Kar és az UNCITRAL, egyéb  - főképp nemzetközi választottbírósági - szervezetek közreműködésével. Az ELTE ÁJK már a legelső versenyen is képviseltette magát csapatával, és azóta is minden évben indít csapatot a versenyen. A verseny két részből áll: a csapatoknak előzetesen el kell készíteni egy felperesi és egy alperesi beadványt (40-50 oldal terjedelemben per beadvány), majd pedig a tavaszi szóbeli fordulóban ezeket és esetleg új érveiket elő is kell adni és meg kell védeni a választottbírósággal és az ellenérdekű fél képviselőivel szemben. A verseny nyelve angol. A kar Vis Moot csapatai rendre jó eredményeket érnek el mind a felkészülési, mind pedig a bécsi és a hong kong-i versenyeken. A csapatokat Dr. Erdős István készíti fel a versenyre

Az ELTE ÁJK Willem C. Vis Moot Court csapata 2014. februárjában Csehországban rendezett előversenyen csapatszinten első helyezést ért el a Kolodzey Zoltán és Cserép Viktor hallgatókból álló csapat. Egyéniben Cserép Viktor a legjobb szónok díjat szerezte meg. A csapat a Bécsben megrendezett Willem C. Vis-ről elnevezett Nemzetközi Kereskedelmi jogi perbeszédversenyen, - a főversenyen – 290 csapatból a nagyon előkelő 73. helyet érte el.

FDI Moot Court

Az FDI Moot Court a nemzetközi beruházásokkal kapcsolatos választottbírósági perbeszédverseny. Az FDI Moot Court-on induló csapatot Dr. Erdős István készíti fel a versenyre.

Az ELTE ÁJK hallgatói 2013-ban először vettek részt a versenyen, melyre Frankfurtban került sor. A kar debütálása nagyon jól sikerült, és bár a Cserép Viktor Előd, Kolodzey Zoltán és Németh Kristóf László joghallgatókból álló csapatnak így első alkalommal helyezést még nem sikerült elérni, összességében a csapat nagyon jól teljesített. Külön kiemelendő, hogy a több mint százharminc egyéni oralist versenyében Kolodzey Zoltán a mezőny első felében végzett, Cserép Viktor pedig a tizenhatodik legjobb pontszámot érte el.

DCFR Moot Court

A DCFR (Draft Common Frame of Reference) Moot Court – mely az európai szerződési joggal foglalkozó választottbírósági perbeszédverseny – a Lengyel Kereskedelmi Kamara mellett működő választottbíróság és az Osnabrück-i Egyetem közös szervezésében kerül minden második évben megrendezésre Varsóban.  A DCFR Moot Court-on induló csapatokat Dr. Erdős István készíti fel a versenyre.

Az ELTE ÁJK hallgatói 2012-ben vettek először részt a versenyen. A kar debütálása nagyon jól sikerült, a csapat az írásbeli memorandumok alapján bejutott a Varsói szóbeli döntőbe. Az egyetem 2014-ben is részt vesz a versenyen, és idén is, az első, írásbeli forduló alapján az ELTE csapata bekerült a legjobb nyolc csapat közé, és így a 2014. decemberében Varsóban megrendezendő szóbeli döntőbe. A csapattagok Bánki Zoltán és Czájder Gábor joghallgatók.

Herbert Smith Freehills Competition Law Moot Court

Az angol King’s College London által szervezett verseny tárgyköre az Európai Unió versenyjoga. ELTE ÁJK-s csapat 2020 óta vesz részt a versenyen. A beküldött írásbeli perbeszédek alapján a szervező a legjobb 12 csapatot hívja meg a londoni szóbeli döntőbe, amelynek zsűrijében neves versenyjogászok, a brit versenyhatóság képviselői, angol és luxemburgi bírák is zsűriznek. Az ELTE ÁJK 2021-ben első helyezést ért el a versenyen (tagok: Teleki Lóránt, Csillik Kristóf, Schultz Balázs Dániel, Cserép Andor). 2023-ban az ELTE ÁJK csapata az első nyolc csapat között végzett (tagok: Karácsony Lili, Antal Kinga Kincső, Benke Bence, Fábián József). 2023-ban a Dentons Réczicza Ügyvédi Iroda szponzorálta a csapat felkészítését.

Bővebb információ a versenyről

Amennyiben jelentkezne a versenyre, kérjük figyelje a kari honlapot és a tanszéki TDK kommunikációs csatornáit. 
Kérdés esetén forduljon Dr. Papp Mónika adjunktushoz (mpapp@ajk.elte.hu).

Hazai perbeszédversenyek

Miskolci EU Vándorkupa

A Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Kara által szervezett, az Európai Unió jogával kapcsolatos szimulációs jogesetmegoldó és perbeszédverseny. Az ELTE ÁJK a kezdetektől szinte minden évben indított csapatot a versenyen, ahol az ELTE-s hallgatók és csapatok rendre jó eredményeket értek el. 

Felkészítők: Dr. Erdős István (2008 – 2011)

A Tanszék által szervezett perbeszédversenyek

Emile Noël EU Kereskedelmi Jogi Perbeszédverseny

A Tanszék az uniós csatlakozás 10. évfordulójának alkalmából Émile Noël EU Kereskedelmi Jogi Perbeszédverseny néven perbeszédversenyt hirdetett 2014-ben. A verseny célja, hogy a hallgatók a belső piaci joganyag gyakorlati alkalmazásával kipróbálhassák magukat az Európai Unió Bírósága előtti eljárásokban.
A Tanszék és a Nizsalovszky Endre Emlékalapítvány még 2002-ben határozta el, hogy az akkor még közelgő Európai Uniós csatlakozásra való felkészülés keretében, az Európai Unió jogát a későbbiekben gyakorlatban is alkalmazó joghallgatók számára a hazai felsőoktatási palettán újdonságnak számító kezdeményezéssel létrehozzon egy, az Európai Bíróság előtti előzetes döntéshozatali eljárást szimuláló jogesetmegoldó és perbeszédversenyt. Az elképzelés megszületését hamarosan tett követte, és 2003 tavaszán megrendezésre került az első Émile Noël EU Kereskedelmi Jogi Perbeszédverseny. A Jean Monnet mellett az európai integráció alapjait meghatározó alapító atyának tekinthető Émile Noël nélkül nem jöhetett volna létre az az integráció, amiből kinőtt az európai gazdasági együttműködés mai formája, a belső piac.  Émile Noël munkássága és érdemei előtt szeretne tisztelegni csatlakozásunk tízedik évfordulója tiszteletére újraélesztett verseny a névválasztással.

A versenyre nevezhetett valamennyi magyar felsőoktatási intézmény alapképzésben résztvevő nappali, ill. levelező tagozaton tanulmányokat folytató hallgatókból álló két-három fős csapat. 
A verseny 2014. április 25-én került megrendezésre az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának épületében.

2015-től a perbeszédversenyt a Kar levelezős és nappali tagozatos hallgatói számára szervezte meg a Tanszék.

2023.09.05.